top of page

Olay Bazlı Görüntüleme

Proje grubumuz tarafından gerçekleştirilen ve hareketin anlık değişimlerini gösteren bir görüntüleme tekniği olan "Event Based Imaging" Sergimiz.

Event Based Imaging / Olay Bazlı Görüntüleme

 

Bir yandan gelişen görüntüleme sensörü ve yazılım teknolojileri, diğer yandan İnsanlığın fotoğraf ve görüntüleme anlayışındaki ilerlemeler yeni görüntüleme tekniklerini mümkün kılmaktadır.


Bu tekniklerin en yenilerinden biri de Event Based Imaging (Olay Bazlı Görüntüleme)'dir.


Bu tekniğin gerçek uygulamasında özel bir kameraya ihtiyaç duyulmaktadır. Kameranın görüntü sensorü geleneksel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi fotoğrafın çekim anında sensör üzerine düşen ışığı biriktirmek yerine, hızlı bir şekilde ışıktaki değişiklikleri kaydetmektedir.


Böylece alışılagelmiş fotoğraftaki gibi gözün gördüğüne benzer bir görüntü oluşturmak yerine, sadece hareketi anlatan bambaşka görseller elde edilmektedir.


Daha, henüz dünyada sınırlı sayıda ve sadece bilimsel amaçlı kullanılan bu tekniği Türkiye’de genel anlamda ilk kez, sanatsal amaçla ise dünyada ilk kez kullanan bir sergiyi sizlere sunmaktan mutluk ve gurur duyuyoruz.

 

Dr Özgün Özer AIS ARPS, MRAeS

İzmir Fotoğrafçılar Odasi Cengiz Özer Eğitim Merkezi, Özer Sanat 1976 & Faculty of Science and EngineeringThe University of Manchester

 

SERGİ FOTOĞRAFLARI

bottom of page