top of page

Hangisi Benim

Özer Sanat'ın gerçekleştirdiği 58. Sergidir. Uygulama sınıfımızın gerçekleştirdiği bu sergide fotoğrafçılar Portre ve Otoportreleri ile kendilerini anlatmayı amaçlamışlardır.

Hangisi Benim Fotoğraf Sergisi

Portre ve Oto-Portre

 

Portre, en temel anlamı ile “bir kişinin göğüsten yukarısını konu alan ve kimliğini, kişiliğini, duygu yapısını aktaran resim ya da fotoğraflardır”ve bu kadim bir tanımdır. Bilinen en eski portre Fransa’daVilhonneur mağarasında bulunmuştur ve milattan önce 25.000’li yıllarda resmedildiği düşünülmektedir.


Günümüzde “sokakta yerleri temizleyen arkası dönük bir adamın” ya da “dans eden bir balerinin” fotoğrafının bile kimi zaman portre olarak anıldığını duyabilirsiniz. Ancak bu yaklaşımlar, konuya yeni ve yaratıcı bir bakış açısı olmaktan çok 27.000 yıllık bir kavramın anlamını bilmemekten kaynaklanmaktadır.


Portre çevredeki tüm oluşlardan, olaylardan ve hatta mekândan bağımsız olarak sadece bir bireyi, onun kişiliğinin derinliğine kim olduğunu anlatmayı hedefler. Bu nedendir ki insan iletişiminin merkezi olan yüze odaklanır ve özellikle gözler bu tür fotoğraflarda büyük önem taşır.Modelin kişiliğinin ve duygu yapısının ne kadar derinlerine inilebilirse, anlatım o kadar zenginleşir. Bu derinliğin sağlanabilmesi için ise fotoğrafçı hem tekniğe ve ışığa hâkim olmalı hem de karşısındakini (modelini) derinlemesine okuyabilmelidir. Bu anlamda fotoğrafçı, modelinin kimliğini ve kişiliğini görsel dile aktaran bir tercüman haline gelir. Fotoğrafçılar, bu tekniği kendilerini anlatmak için de kullanırlar. Buna ise Oto-portre denir.


Peki birini en iyi kim anlatabilir? Kendisi mi? Bir başkası mı?

Hangi kimliğimiz gerçek; kendi gözümüzde olduğumuz kişi mi, yoksa başkalarının bizi tanımladığı, gördüğü kişi mi?


İşte bütün bu soruların cevabını bir Portre & Oto-Portre karşılaştırması olan bu sergi ile aramaya çalıştık .Sergide 19 fotoğrafçının Oto-portresi ve aynı kişilerin gruptaki başka bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş portreleri yer almaktadır.


Fotoğrafçılar, sizlere “Hangisi benim?” diye sorarken aslında iki kavramı sorguluyorlar. Hangi fotoğrafı benim Oto-Portrem ve hangi fotoğraf beni daha derinlemesine ve yalın yansıtmış.


Bu arayışta bize katıldığınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.

 

Saygılarımla

Özgün ÖZER

SERGİ FOTOĞRAFLARI

bottom of page