top of page

Cumhuriyet'in 100. Yılında Cengiz Özer Anısına 100 Fotoğrafçıdan 100 Fotoğraf

Özer Sanat Öğrencilerinin Cengiz Özer Anısına Gerçekleştirdikleri 71. Karma Sergimiz

Özer Sanat, Cengiz Özer tarafından 1976 yılında kurulan; Türkiye’nin ilk fotoğraf eğitim kurumudur. 1976 yılından bu yana sayısı binlerle tanımlanabilecek Fotoğrafçı yetiştirmiş, 70’ten fazla sergi vücuda getirmiştir. Kurulduğu günden bu yana fotoğraf tekniği ve teknolojisini, sanat ile birleştirmeyi kendisine misyon edinmiş, bu bağlamda öncü projeler gerçekleştirmiştir. Günümüzde İzmir Fotoğrafçılar Odası’nın Eğitim Müdürlüğü olarak hizmet vermektedir.


Cengiz Özer, 1936 yılında doğmuş, lise eğitiminden başlayarak fotoğrafçılık yapmaya başlamış, Üniversite eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra, T.C. Devleti tarafından Dünya Gençlik Teşkilatı’nın Belçika’daki Renkli Fotoğraf, Sinema ve Röntgen Uygulamalı Seminerlerine katılımı sağlanmıştır. Türkiye’nin önde gelen gazetelerinde çalışmış ve bir çok ünlü ismin fotoğrafçılığını yapmıştır. Cumhuriyetimizin yetiştirdiği büyük değerlerden biri, yaptığı işler ve yetiştirdiği fotoğrafçılar ile sadece İzmir fotoğrafına değil, Türk fotoğrafına da büyük katkıları olan “Cengiz Hoca”mızı saygı ve minnetle anıyoruz


Sergimiz; Fotoğrafı bizzat Cengiz Özer’den öğrenmiş veya onun yarattığı 47 Yılıık gelenek içerisinde, Fotoğraf hayatının bir noktasında yolu Özer Sanat ile kesişmiş Fotoğrafçılar tarafından oluşturulmuş, içerisinde “Cengiz Özer” ve “Özer Sanat”tan parçacıklar içeren 100’den fazla eserden oluşan 71. sergimizdir.


Sergimiz İzmir Fotoğrafçılar Odası ve Yaşar Üniversitesi’nin değerli katkıları ile sanatseverlere sunulmaktadır.

SERGİ FOTOĞRAFLARI

bottom of page