top of page

DR. ÖZGÜN ÖZER

_OZG3534.jpg

1984 İzmir doğumludur. 1976’da kurulan Türkiye’nin ilk özel fotoğraf eğitim kurumunun kurucusu Cengiz Özer’in ikinci oğludur. 1996 yılında Cengiz Özer Fotoğraf Eğitim Merkezi’nde resmi olarak fotoğraf eğitimine başladı. Fotoğraf eğitimini tamamlamasının ardından, babasının izinden giderek 2005 yılında Fotoğraf Öğretmenliğine başladı. Eğitmenliği boyunca kendini geliştirmeye devam eden Özer sırası ile, Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji Yüksek Lisans, New York Institute Of Photography Complete Professional Photography Course, Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümünü lisans ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji doktora eğitimlerini tamamlamıştır.

2005’ten bu yana, Uzman Gönüllü Fotoğraf Eğitmeni olarak İzmir Fotoğrafçılar Odasında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte 4000’in üzerinde öğrenciye ulaşmış, 60’ın üzerinde karma sergiye küratörlük yapmıştır. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında ve sergiler jürilik yapmıştır. Brezilya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Fas gibi ülkelerden online öğrencileri bulunmaktadır.

Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bilimsel görüntüleme yöntemleri ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Bu konuda 30’un üzerinde ulusal-uluslararası düzeyde bildiri ve bilimsel indekse girmiş makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca Kızılötesi görüntüleme konusunda çalışma ekibi ile geliştirdiği özel bir yöntem ve patenti bulunmaktır.

2016 yılından itibaren İzmir Fotoğrafçılar Odası Eğitim Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

2019 Yılında Manchester Üniversitesi Uzay Havacılık Mühendisliği Bölümü tarafından, doktora sonrası araştırmacı olarak davet edilmiştir. Jet motorlarının içindeki akışın görüntülenmesi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Cengiz Özer: Hakkında
bottom of page