top of page

CENGİZ ÖZER

Kurucumuz

_OZG8581_e_Otoportre.jpg

1939 yılında Manisa ilinin Akhisar ilçesinde doğdu.

İzmir Özel Türk Kolejinde lise eğitimi alırken okulun fotoğrafçılığını yaptı ve “Defne Dalı”
isimli aylık dergiyi çıkardı. İstanbul Üniversitesinde okurken fotoğraf hocası Cemal Işın’a asistanlık yaptı. Gazetecilik stajını yaparken Cumhuriyet ve Hürriyet
gazetelerinde çalıştı. Dünya Gençlik Teşkilatının Belçika’da açtığı renkli fotoğraf, sinema ve röntgen uygulamalı seminerlerine katıldı.


Belçika’dan döndükten sonra Gençlik Teşkilatının Foto-Film Merkezinde Müdürlük yaptı.
Ayrıca İstanbul Etiler ve Beyazıt’ta fotoğrafhane açtı.


Foto Film Merkezi Müdürü olarak İstanbul ve İzmir’de Gençlik Teşkilatları bünyesinde
fotoğraf kursları açtı. Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı bünyesinde fotoğraf sergilerine
katıldı. Bu tarihte Türkiye’de fotogravür yapan sanatkâr olmadığı için Sümerbank vitrinlerine, Akbank, Halk Bank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Pamuk Bank ve İran şahının banyosunun duvarlarını büyük boylarda gravür yaparak Gravür sanatı üzerinde çalıştı. Fotogravürlerden bardakaltı, Amerikan servisi, 30x40 panolar yapıp turist mağazalarında satışını sağladı. 


Haşet Kitabevinin Hilton ve Beyoğlu’ndaki şubelerinin vitrin dekorasyonunu yaparken imal ettiği gravürlerin Haşet bünyesindeki tüm mağazalarında satışını sağladı.


İzmir’e döndüğünde tabiat tarihi ve hava müzesinin fotoğraf dekorasyonunu yaptı. İzmir’de
kurduğu stüdyo Türkiye’nin en büyük stüdyolarından biriydi. Yeşil Çam filmlerinin bir kısmının banyosu bu stüdyoda gerçekleştirildi. Bunun dışında fotoğraf, fotogravür ve fuarlara makro fotoğraf çalışması yaptı. Cem Karaca, Barış Manço ve birçok sanatçının fotoğrafçılığını yaptı.


1976 yılında da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye’nin ilk fotoğraf kursunu açtı.
Bu kursta amatör fotoğrafçı, fotoğraf eğitmeni, mesleki çırak ve kalfa yetiştirme programları
uyguladı. Bakanlıkça onaylı sertifika verdi. 


3308 kanununun Türkiye’de uygulanmasıyla İzmir Fotoğrafçılar Odası Eğitim Müdürlüğüne getirildi. Müdürlüğü sırasında Hürriyet ve Yeni Asır gazeteleriyle ve Bornova, Karşıyaka, İzmir Büyükşehir Belediyeleriyle yaygın eğitime katkıda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın değişik firmalarla yaptığı protokol gereği Türkiye’de 40’ın üzerinde şehirde öğretmenlere seminerler verdi.


Kariyeri boyunca birçok fotoğraf sergisi düzenlemiş ve birçok serginin de küratörlüğünü yapmıştır. Ayrıca birçok fotoğraf yarışmasında jürilikleri mevcuttur.


Cengiz Özer, 2016 yılında hayata gözlerini yummuştur.

2019 yılında katılımcılarımız ve fotoğraf dostlarımız ile İzmir Torbalı Yoğurtçular mevkiinde oluşturduğumuz Cengiz Özer Hatıra Korusu ile anısını ölümsüzleştirmenin gururunu yaşamaktayız.

Cengiz Özer: Hakkında
bottom of page