top of page

Masalsı Bir Gelenek: Venedik Karnavalı 2.0

Erhan Meço'nun 2016-2020 yılları arasında yaptığı 5 farklı Venedik Karnavalı gezisinde çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan ve pek çok yerde yayınlanan ve sunumu gerçekleşen ikonik hale gelen sergisinin geliştirilmiş yeni sürümü.


Sergi; 1162 yılından bu yana devam eden ve tarih boyunca yaşanan; salgın hastalıklar, savaşlar, faşist yönetimler gibi tüm vahim olaylara rağmen, hayatın tüm hikaye ve renklerini içinde barındırarak geleneğini sürdüren Venedik Karnavalına bir saygı duruşu misyonu taşımaktadır.

Sergi; 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleşen Karnavallarda çekilen fotoğrafardan oluşmaktadır. Fotoğraflarda; özellikle Venedik’in zamana meydan okuyan ikonik manzaraları ile barok tarzdaki maske ve kostümlerin bir araya getirilmesine özen gösterilerek, izleyicilere, günümüzün çağdaş yaşamının getirdiklerinden uzak, tarihten bir parça sunulması hedeflenmiştir.


Bu hedefin gerçekleştirilmesi amacıyla çoğunlukla çevresel portre ve model çekimi tarzında çalışılmış ve sanat eseri niteliğindeki maske ve kostümlerin, Venedik’in tarihi ve masalsı dokusu ile harmanlanması amaçlanmıştır.


Bazı fotoğraflarda ise modelleri arka plandan soyutlayacak şekilde daha yakın plan çalışılmış, özenilmiş detaylara ve maskelerin ardındaki gizemli gözlere, yani karnavalın en önemli misafirlerine; kostümlü katılımcılarına odaklanılmıştır.


Ancak hepsinden önemlisi, bu sergi ile izleyicilere; Venedik Karnavalının, barok atmosferi içerisinde, abartılı süslerin ardında gizlenen mistik ve büyülü havası yaşatılmak istenmiştir.

-Erhan Meço


SERGİ FOTOĞRAFLARI

bottom of page