top of page

Nikon, Tarihi Zarar Beklentisi Sonrası, Aynasız Kamera Sistemlerine Yoğunlaşacağını AçıkladıNikon için 2020 yılı oldukça zor bir yıl oldu. Firma bir çok ürünün üretimini geciktirdi, yeniden yapılanma süreci adı altında Thailand ve Laos'taki fabrikalarında işçi çıkarmalarına gitti. Kamera satışları da oldukça düştü.


Toyo Keizai dergisine göre; Nikon'un işletme zararları Nisan - Eylül 2020 arasında 46.6 Milyar Japon Yeni (449 Milyon Dolar) açık verdi. Bu, aynı dönemin 2019 yılında firma tarafından açıklanan 17.5 Milyar Japon Yeni (168 Milyon Dolar) kara göre ciddi bir karşıtlık yarattı.


Mart 2021 yılında sona erecek mali yılda, Nikon, bir önceki yılda 6.7 Milyar Japon Yeni (65 Milyon Dolar) kara karşılık, bu mali yılda 75 Milyar Japon Yeni (720 Milyon Dolar) zarar beklentisinde.


COVID-19 her ne kadar kamera endüstrisini ağır etkilemiş olsa da, tüm fotoğraf ekipmanı üreten firmalar zarar beklentisi içerisinde değiller. Canon bu mali yılda 46.6 Milyar Japon Yeni (449 Milyon Dolar) kar beklentisi içerisinde.

Japon Toyo Keizai Plus dergisine göre; Nisan 2020'de değiştirilebilir objektifli kamera satışları, bir önceki yılın aynı ayına öre %80 azaldı. Nikon'un Yöneticisi Hirotaka Ikegami ile yaptığı röportajda; Ikegami, Nikon'un mevcut durumunun; Aynasız kamera sistemine geçişinin oldukça yavaş kalmasına bağladı.


Ikegami röportajında; "Aynasız kameralar ile SLR kameraların çekişmesinden korkmuyordum, daha çok pazara daha sakin ve objektif olarak bakmıyordum. Ben, elektronik vizörün performansının ne kadar yükseltilebileceğinden ve dolu bir pil ile yapılabilen çekim sayısının yükseltilebileceğinden kuşkuluydum. DSLR'lar ile bir pille 1.000'den fazla fotoğraf çekilebilirken, aynasızlarda bu sayının en fazla 500'e çıkabilmesi, amatör ve profesyonellerin bu sistemi kabul edip etmeyecekleri konusunda belirsizlik yaratıyordu " dedi.


Nikon; şirket yapılanmasındaki son revizyonun ve kamera üretiminin Japonya'dan diğer ülkelerdeki (Tayland ve Laos) fabrikalara taşınmasının, Mart 2022'de soan erecek mali yılda, işletim giderlerini %59 düşüreceğini öngörüyor.


Ancak Toyo Keizai'ye göre; Nikon'un işletim giderlerini düşürmesi yeterli değil, aynı zamanda satışlarını da arttırması gerekiyor.


Ikegami, en son Z serisi kameraların performası ve popüleritesi ile satışlarının iyileşeceğini ifade ediyor. Ve ekliyor; "Kamera pazarı genel anlamda küçülse de, Profesyoneller ve üst seviye amatörler tarafından tercih edilen tam kare (Full Frame) aynasız kamera pazarı giderek büyüyor."


Nikon, AR-GE çalışmalarına eskiden olduğu gibi kesintisiz olarak devam edecekleriniz, şirketin henüz bu mecrada kısıntıya gitmek durumunda kalacak bir pozisyonda olmadığını belirtiyor. Ayrıca en önemlisi; Büyüyen (özellikle tam kare) aynasız kamera pazarını özellikle hedef alacaklarını ve yatırımlarını da bu alanda yoğunlaştıracaklarını belirtiyor.


Kasım 2020'de yayınlanan bir rapora göre; Firma iki yeni DSLR ve yeni F-Mount lensler üretecekti. Ancak son gelişmeler ve açıklamalar ışığında bu kararlardan dönülmüş olabilir.


Nikon'un DSLR kamera yatırımını sonlandırması, zaten bir ayağı çukurda olan DSLR sistemlerin, sonunun neredeyse tamamen geldiği anlamına gelebilir. Böylece DSLR kamera alanında kalan tek ciddi üretici olarak Canon kalabilir. Son dönemde; aynasız kamera üretimlerine ağırlık veren Canon, DSLR pazarına tamamen hakimiyet için mücadele edecek mi, yoksa o da sistemi terk edip tamamen aynasız sistemine mi yoğunlaşacak zaman gösterecek.


Bu dönemde aynasız kamera pazarında; Nikon'un, Canon ve Sony mücadelesinin neresinde olacağını da izleyeceğiz.


Kaynak: Petapixel.com

36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page